32. Elektryka i tynki oraz patent na gryzonie
Podobie jak wielu z Was troszke zaniedbuje blogowanie, no ale czasu jest ile jest:o)
Prace budowlane idą do przodu podobnie jak ząbki o najmłodszego inwestora :o), jesteśmy po pierwszym etapie elektryki, a więc mamy rozłożone kabeli i inne przewody. Wymysliłem sobie że dwie skrzynki sprawdzą sie lepiej aniżeli jedna duża i w ten sposób na półpiętrzemamymniejszą rozdzielkę. W ten sposób poszło mniej kabla no i co ważniejsze łatwiej to wszystko ogarnąć i nie ma potrzeby latania po piętrach w razie awarii. Szczegółów w postaci fotek elektryki, alarmów i kamer niepodaje z wiadomych względów. Przewody były osadzone w wykutych rowkach i to zarówno po podłogach oraz po ścianach. Powodów jest kilka, ale najważniejszy to mniejsza ilość zużytego materiału na tynki, ale o tym za chwilę. Wkrótce montaż alarmu i powinienem spać spokojniej :o)
A oto fotka z kabelków w garażu oraz obie skrzyneczki. W sumie założyłem pięć róznicówki, tak aby ich działanie podzielić na odpowiednie strefy. Wydatek wyższy, ale zapewnia mi to komfort użytkowania pieca stałopalnego, kiedy to przy zwykłej instalacji, zwracie np w pralce spowoduje wyłączenie głównej różnicowki co w konsekwekwencji może doprowadzić do poważnej awarii np.pieca. A jak mam kilka stref to sprawa załatwiona. Dla zainteresowanych mogę podesłac na priva więcej szczegółów.
Kabelki w garażu.
Górna skrzynka, prawie na gotowo
A oto dolna, do skończenia na dzisiaj
Kilka fotek z tynków. Zaproszona do współpracy firma wykonała w całym domu tynki cementowo -wapienne, W sumie wyszło 717 m2, przy czym nie tynkowałem sufitów w przedpokoju, wiatrołapie i dolnej lazience. Podsumowując, bardzo sobie chwalę twardość wspomnianych tynkow. Po przeczyszczeniu dwóch ścian papierem ściernym nabrały one odpowiedniej gładkości.
Garaż z zatartymi tynkami od połowy. Dół ściany, tj od parapetu w dół to bedą kafle.
Przedpokój dół,
Salon, ta srebrna prostokątny kanał ma za zadanie doprowadzic powietrze do kominka.
Rzut okiem na klatkę schodową,
Sypialnia I,
Widok na pokoje z balkonem,
A tutaj prawy pokój,
Zanim jedna przystąpiono do prac tynkarskich wpadłęn na pomysł aby zabezpieczyć się przed różnej maścifutrzakami, które mogą harcować na poddaszu wchodząc uprzednio pod tynkiem.
Kupiłem siatkę ocynk o oczkach 13mm x 6mm na znanym portalu aukcyjnym. Koszt około 120 zł z przesyłką. Następnie takerem pomocowłem do każdej przestrzeni pomiędzy krokwiami. Ściany szczytowe będą obrobione przy docieplaniu styropianem. Żeby było łatwiej odwijać i układać siatkę, rolkę naciąłem na trzy części.
Ponadto "postawilem" ściankę ze styroduru 5cm (na całość zużyłem 2 paczki piątki) na ścianie kolankowej, dokręciłem wkrętami do murłaty oraz uszczelniłem pianą PU. Zapomniałbym, aby zmatowić fabrycznie gładki styrodur "potraktowałem" go sprejem do czyszczenia pistoletów. W ten sposób uzyskałem chropowatą powierzchnię o rużym współczynniku rozwinięcia :o) Na to siatka rapica i gotowe pod tynki.
A oto efekt tych dwóch zakresów prac.
A tak prezentuje się dom z bramą Krispol kolor orzech włoski. Wrzuciłem napęd somphy do dużej bramy. Ponadto proszę zwrócicć uwagę na gustowne kolumny, które........mi się marzyły jak tylko zabrałem sie do budowy domu :o) A teraz już mam :o))